Горат барикади во Косово, поставени пораки „Вучиќ нема да помине“ Видео


Косовските медиуми објавуваат фотографии и видео снимки од барикади поставени на патиштата на кои би требало да помине претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Како што јавуваат српските медиуми, стотина Албанци утринава ги блокирале патиштата со багери и камиони. РТС јавува и дека во едно место се слушале рафални истрели.


Министерот за одбрана Александар Вулин истакнал дека тоа го прават вооружени ветерани на ОВК и дека за тоа одговорноста ја има Кадри Весељи.

Според РТС се очекуваат масовни протести и барикади.

Патот кон селото Бање бил блокиран со камион, поставени се препреки од дрва и гуми кои подоцна биле запалени. На патот имало и истакнати транспаренти со пораки „Вучиќ нема да помине“ и „Вучиќ врати се“.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1