Гореа Атина и Солун, Грците протестираат против Договорот од Преспа


Во Атина и Солун додека во грчкиот парламент се одржуваше седница за ратификација на Договорот од Преспа, голем број граѓани протестираа.

Протестите преминаа во насилство, при што и полицијата мораше да интервенира.

На протестот во Атина беше запалено и македонското знаме од страна на демонстрантите, а грчките медуми јавуваат дека во Солун низ улиците се водела вистинска „улична војна“ со полицијата.

Полицијата во Атина привела 135 демонстранти, а поради насилство биле уапсени 10 лица, објавија грчките медиуми.

Во пресметките најмалку еден полицаец е повреден.

Зад протестите во Атина и Солун стои радикалната грчка десница, објавија медиумите. За да ги растера насилните демонстранти полицијата во неколку наврати употребила солзавец.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1