Горештините го зголемија бројот на мозочни удари


brza-pomos-sk-300

Екипите на Брзата Помош се почесто интервенираат кај мозочни удари поради горештините кои ја зафатија земјава, пренесе Здравство24.

Деновиве има благ пораст на мозочните удари за разлика од претходно. И повиците до 194 се зголемени, но според лекарите состојбата се уште не е алармантна, јавуваат од службата за Здравство24.

Повеќе работа бележат и матичните лекари кои најчесто примаат пациенти кои се жалат на главоболки и висок крвен притисок.

Извор: Здравство24

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1