Грција куртули од банкрот – го усвои новиот буџет, пак ќе се кратат плати


Доцна синоќа грчките пратеници го усвоиа буџетот за 2013 со кои се предвидува нов бран на намалување на пензии и плати. Овој буџет беше услов за Грција да ја добие помошта од ЕУ и ММФ во висина од околу 31 милијарда евра.

И покрај масовните улични протести и противење на народот, парламентот со 167 гласа за и 128 против, го усвои буџетот.

Со пакетот ,,строги мерки на штедење,, кои е тежок околу 13.5 милијарди евра, Грција си го отвори патот Европа да и го одобри заемот, со што според зборовите на грчкиот премиер, ќе значи спас за земјата бидејќи без нив Грција со сигурност ќе отишла во банкрот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1