Груевски: Од 1-ви јануари зголемување на минималната плата


-Како што ветивме, така исполнуваме. Од 1 јануари се зголемува минималата плата. Ова е ветување кое го дадовме пред граѓаните, истакна премиерот Никола Груевски во гостувањето во вестите на Сител.denari-1_011110

-Од 1.1.2016 ќе има зголемување од 9.590 на 10.080 денари на минималната плата во сите индустриски дејности како што е ветено, освен во текстилната и кожарската индустрија каде зголемувањето ќе биде од 8.050 на 9.000, одноносно речиси за 1.000 денари, посочи премиерот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1