Хакиран најсигурниот паметен телефон во светот


„Блекфон“ е името на новиот паметен телефон што е окарактеризиран како најсигурен уред со Андроид ОС   

blackphone-demo-270x167Моделот е создаден токму со идејата да им овозможи на корисниците да ја контролираат секоја компонента првпат од неговата работа, за да си обезбедуваат максимална заштита. Можностите беа демонстрирани во јануари, а „блекфон“ веќе може да се нарача од корисниците за 470 евра.

Интересно е дека за време на конференцијата „Блекхет“ успеаја да го пробијат уредот за само за пет минути. Името на човекот што го направи е Џастин Кејс и дефинитивно ова може да има сериозно влијание, на негативен план, на продажбата на „блекфон“. Ранливоста веќе е отстранета, но сепак се чини дека мобилните уреди никогаш не можат да ни гарантираат 100 отсто дека податоците ни се заштитени.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1