Хан: Падна договор, ќе има нови избори – се договорила и оставка на Груевски?


Еврокомесарот Јоханес Хан вечерва по лидерската средба во кусата изјава соопшти дека е постигнат договор помеѓу политичките партии за надминување на кризата. gruevskizaevТој кажа и дека се договорени и парламентарните избори, но не прецизираше дали е договорено заминување на Никола Груевки од премиерската функција и какви отстапки се направени од двете страни.

-Задоволен сум што политичките лидери постигнаа договор. Тоа е заеднички успех. Земјата ќе напредува во евроатлантските перспективи, рече Хан.

Сепак се дознава дека Никола Груевски се согласил со негово заминување од функцијата, но засега нема информации од кој период е договорено да се повлече.

Video – A1On

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1