Хаос во Франција : ,,Жолтите елеци” палат патарини (ВИДЕО)


Француските демонстранти ,,Жолти елеци” запалија над 40 наплатни станици по автопатиштата низ Франција.

Според најголемиот оператор на системот за наплата на патарини во Франција , Vinci Autoroutes , во тек се протести на околу 40 патарини, од кои поголемиот број се запалени.

Ноќеска биле запалени наплатни станици на југот на земјата , поради што бил затворен автопатот А50.

Според компанијата , направена е штета во износ од неколку десетици милиони евра.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1