Харисон Форд добива милионско обесштетување поради повреда на снимање


Славниот актер Харисон Форд поради повреда заработена на снимањето на филмот од славниот филм „Војна на ѕвездите – Будење на силата“, на познатиот актер му е скршена ногата, од продуцентската компанија ќе добие обесштетување од 1,95 милиони долари.harison ford

Форд во јули во 2014 година, на снимањето на продолжението на славниот филмски серијал го удрила вратата од вселенскиот брод „Милениум фалкон“ во студиото во близина на Лондон.

Популарниот актер веднаш по несреќата бил однесен во болница , каде бил опериран, а снимањето било прекинато на две недели.

Судот заклучил дека продуцентската куќа „ Fudls” ,морала да го информира актерот за ризиците при снимањето.

Продуцентската куќа која е во сопственост на компанијата „Волт Дизни“ , признала дека ги прекршила здравствените и безбедносните прописи.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1