Хашим Тачи до Груевски: Сопрете го насилството врз уапсените од Куманово


Косовскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Хашим Тачи побара од македонските власти да го сопреат насилството над уапсените Албанци од Косово по вооружените судири со безбедносните сили во Куманово, објави поралот Albeu, пренесува МакфаксTACI

„Затворениците треба да бидат третирани согласно меѓународните стандарди. Репресивниот режим на Груевски треба да прекине со физичко насилство над нив. Проблемот не е во Куманово, проблемот е во Скопје. Проблемот е политички, а не е меѓуетнички“, рекол Тачи.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1