„Хербалајф“ казнета со 200 милиони долари – ги доведувале луѓето во заблуда


Менaџментот на фирмата „Хербалајф“ се согласи да плати 200 милиони долари, да го смени начинот на работење, како и да ги намири побарувањата на сојузните регулатори, бидејќи ги доведувале луѓето во заблуда дека брзо ќе се збогатат продавајќи ги нивните производи.RT_herbalife_jtm_140312_16x9_992

Компанијата „Хербалајф“, како што наведуваат федералните агенти во својата тужба, ги доведувала во заблуда луѓето за да станат нејзини дистрибутери или членови. Им покажувале снимки и брошури од нивните дистрибутери што живеат удобно. На снимките биле палати, фенси автомобили и сите можни угодности, додека вистинската состојба била многу поинаква.

Имено, како што наведуваат федералните агенти, голем број луѓе дури биле во загуба или заработувале многу малку.

„Хербалајф“ ќе може да продолжи да работи доколку сите тврдења со кои ги привлекува идните соработници бидат вистинити.

Kurir.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1