Христијани од целиот свет слават Божик во Витлеем


Поклоници од целиот свет во Витлеем, библиски град на Западниот брег. Тие во градот, во кој според христијанското верување се родил Исус, присуствуваат на годинешните Божиќни свечености, и тоа во најголем број по повеќе години.

Стотици локални жители и странски посетители синоќа се собраа на Плоштадот Јасли, пред Црквата на раѓањето, каде палестински извидници минуваа покрај огромната божиќна елка, свирејќи на гајди.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1