Христина, благодарение на терапијата порасна 6 сантиметри


Христина има веќе седум и пол години, оди во второ одделение, но се чини дека и клупата во училиштето е повисока од неа зашто таа сега има само 92 сантиметра и е едно од 100-те деца во земјата со нарушен раст. Благодарение на хормонската терапија што ја прима, Христина од лани пораснала за шест сантиметри – од 86 на 92. Слично напредуваат и другите деца, кои вчера заедно со здружението на родителите на децата со ендокринолошки заболувања „Раст“, лекарите од Институтот во Kозле и надлежните од Фондот за здравство со низа активности првпат во земјата го одбележаа Светскиот ден на нарушувања во растот – 19 септември.deca narusen rast 2

Во земјава 100 дечиња примаат хормонскa терапија за раст која е скапа. Уште 40-тина чекаат да влезат на листата. Од буџетот на Фондот за здравство годишно се издвојуваат по 50 милиони денари.

„Парите во овој случај навистина се оправдани бидејќи благодарение со навремена и редовна терапија не е само висината во прашање, во прашање е и нормалниот физички и психички развој на целиот детски организам“, вели Маја Паранџиева Змејкова, директор на ФЗОМ.     

Раната детекција на болеста е најважна, велат докторите.

Предрасуди се уште има. Родителите што имаат вакви деца ги кријат дури и од најблиските.

Во Македонија за прв пат се одбележува светскиот ден на децата со нарушен раст. Целта е да се укаже на физичката активност како предуслов за здрав раст и развој кај децата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1