Христос се роди, за многу години – Обичаи поврзани со големиот празник


Денеска е Божиќ, највеселиот православен празник со кој се слави раѓањето на Исус Христос.

За овој ден се поврзани повеќе верувања. Ако денеска врне, се верува дека се ќе вроди годинава со плод.

Семејствата со помали деца наутро после појадокот се приготвуваат и заминуваат на гости кај своите најблиски.

Пред јадење домаќините истовремено треба да ги соблечат чевлите бидејќи се верува дека поради тоа жените побрзо се породуваат, кравите се телат, а овците се објагнуваат.

На Божиќ човек не треба да се опие бидејќи се смета дека ќе биде пијан цела година.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1