И денес дожд – носете си чадор


Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо со повремен дожд. Попладне локално ќе има развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Во источните делови врнежите ќе бидат пообилни.

dozd_1_7Температурата ќе се движи од 18 до 27 степени.

Во Скопје времето утре ќе биде променливо облачно и посвежо, со повремен локален дожд и со умерен до засилен северозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 14, а дневната ќе се искачи до 24 степени.

Во четврток и петок се очекува намалување на облачноста. Можно е локално да има и слаби врнежи од дожд, на места и со ретки грмежи особено на планинските подрачја. Глобално во наредните денови се очекува стабилизирање и затоплување на времето.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1