И паѓа рејтингот на Меркел – најнизок од 2013 година


Поддршката за конервативниот блок на германската канцеларка Ангела Меркел опадна за 2,5 отсто, покажа анкетата на ИНСА, денеска објавена во весникот „Билд“.napad-migranti-merkel

Според резултатите од истражувањето, поддршката опаднала на 32,5 отсто и таа е сега на најниско ниво од изборите во 2013 година.

Од друга страна, поддршката за десничарската Алтернатива за Германија се зголеми се еден поен и сега изнесува 12,5 отсто.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1