Илјадници граѓани протестираат пред Влада


Илјадници граѓани се собраа денеска во центарот на Скопје, со цел да го изразат својот револт од акутелната власт. Настанот се одвива под мотото „Граѓаните за Македонија. Доаѓаме“.

Телевизија Сител излезе со своја проценка дека на протестот има околу 20 000 луѓе.Screenshot_23

Луѓето носат антивладини транспаренти со пораката „Збогум Никола“ и веат македонски, албански, српски, турски, знамиња… Организатори на протестот се граѓански здруженија, невладини организации и политички партии, но забележливо е отсуството на партиски обележја на протестот.
Протестот се одвива мирно, а од бината поставена пред Владата, говори имаат активисти, политичари, интелектуалци…
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1