Има 101 годинa и не сака да се пензионира (Видео)


Американцот Херман “Хај” Голдман наполни 101 години оваа недела, но се уште не размислува за пензионирање.

Овој старец поминал 73 години на исто работно место во Њу Џерси, каде и денес работи четири дена во неделата.

Неговите колеги во компанијата “Capitol Lighting” во Источен Хановер го прославија во понеделникот заедно со него неговиот роденден.

herman2-630x420Освен краткото отсуство за време на Втората светска војна додека служел за татковината, Хај во оваа компанијата, која се занимава со осветлување, се вработил во 1941 година.На почеток работел како продавач и чистелизлози.

Неговата колешка Сенди Ронко за АП изјавила дека Хај во меѓувреме се специјализирал за поправка на оштетени и неисправни производи.

И неговата сопруга работела во истата фурма, но починала, а тој се вратил на работа. Хајсе уште доаѓа со автомобил на работа.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1