Има осомничен за големиот пожар во катедралата Нотр Дам


Жулијен Ле Бра, сопственик на мала занаетчиска компанија Le Bras Freres е првиот осомничен за избувнувањето на големиот пожар во Нотр Дам.

Пожарот избувнал во покровна празнина на врвот на кулата , што се урна подоцна, а реставраторите користеле електричен алат. Ги оставиле алатите меѓу 17 и 17.30 часот , а пожарот избувнал околу еден час подоцна.

– ,,Повеќе од кој било сакаме да се расветли оваа драма“, им изјави Ле Бра на новинарите.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1