Исповед на водителката на турската телевизија: Ме држеа на нишан, додека го читав нивното соопштение


Соопштението на организаторите на пучот го прочитав под закана со пиштол, изјавила Тијен Караш, спикерката на ТРТ откако приврзаниците на Ердоган успеале да ја вратата телевизија под своја контрола.spikerka-zakana-640x480

Војниците кои учествуваа во државниот удар синоќа под контрола ја земаа турската државна телевизија, а вработените кои биле во редакцијата ги земале како заложници.

-Проживеавме вистински кошмар тука. Го прочитав најтешкиот прилог во мојот живот. Во студиото беа наоружани луѓе, не задржаа во редакцијата како заложници неколку часа. Рацете ни беа врзани зад грб. Ни се закануваа, го следеа секој наш чекор. Го прочитав нивното соопштение под закана од вооружен човек. Ги читав нивните барања. Фала му на Бога, се се заврши. Не сакам да ги паметам овие моменти, изјавува Караш.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1