Исповед на жена од Србија – Заминав во ИСИС еве каков ми беше животот таму


Макфирета Шаќири, една од жените од Србија која се вратила од Сирија, открила како изгледа животот во Исламската држава.

Сопругот ми објасни неколку работи во врска со Исламот и одлучив да се придружам. На почетокот, се беше во ред. Меѓутоа кога заминавме од Сирија, се се промени, раскажува Макфирета.In a rather shocking revelation, it has been found that Islamic State militants have been selling Yazidi and Christian girls as young as one to nine years of age for a price of $172 in Iraq. Activists working 'secretly' out of Iraq have leaked a 'price list' of the ISIS slave markets, from where men can buy Yazidi and Christian women as 'sex slaves.'  According to a report published by Iraqi News, ISIS has imposed these 'price controls' over the sale of women and spoils of war, including cattle as the market lately has experienced a down-turn.

Водејќи дете со себе, таа премината од Турција во Сирија и таму поминала 3 месеци во Раки, која се смета за престол на Исламската држава. Таа таму била сместена во стан за жени и деца.

– Тука имаше жени од Франција, Германија, и Швајцарија… Исто така тука беа и жени од Загреб, Белград, но највеќе од Босна, вели таа.

-Едвај разбирав што се случува околу мене. Бев сама и преплашена цело време. Се плашев за себе но највеќе за своите деца.

Нејзиниот брат е убиен во војната во Сирија. Таа во фебруари 2014 со сопругот и своето дете се вратила во Србија.

Како таа кажува, на нејзиниот сопруг му било наредено така да направи.

По враќањето во Србија, Специјалното обвинителство го обвинило нејзиниот сопруг Ферат Касумовиќ (32), за врбување на српски државјанин за џихад во Сирија, кој таму загинал.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1