Истражување: Тетовирањето е ризик за добивање рак на кожа


Резултатите од најновото истражување покажале дека тетовирањето може да го зголеми ризикот за добивање на рак на кожа.

article-0-1756C001000005DC-400_634x693Студијата покажала како тинтата наменета за тетовирање може да содржи токсични работи кои можат да предизвикаат рак на кожа.

Ова поготово се однесува на сината тинта која може да содржи кобалт и алимин, додека црвената може да крие сулфиф. И другите бои може да содржат олово, хром, никал, титан и други тешки метали.

„Доколку опремата наменета за тетовирање и пирсинг е заразена со крв, може да дојде до пренос на ХИВ , хепатит Б и Ц и разни облици на рак на кожа.

Треба да се нагласи дека нема секоја личност која се тетовира, нема да добие рак на кожа. Меѓутоа на ризик се изложени сите, бидејќи сите татоо мајстори користат тинта која содржи арсен“, појаснуваат лекарите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1