Иванов: Како претседател секогаш ќе говорам на македонски јазик


Се додека сум претседател ќе говорам на македонски јазик, рече претседателот Ѓорге Иванов, на денешниот брифинг со претставниците на медиумите, по повод неговото учество на Лидерскиот самит посветен на мигрантската криза, одржан во неделата во Европската комисија во Брисел, пренесува МИА.gjorgje ivanov

-Во Европска унија секој си го говори својот јазик. Меркел цела вечер на конференцијата говореше германски, Ципрас на грчки, Борисов говореше на бугарски. Јас говорев на македонски јазик. Знаете дека јас го вратив извештајот на Европската комисија затоа што ни го бришеа македонскиот јазик. На што ќе личеше јас да зборувам на друг јазик. Се додека сум претседател ќе зборувам на македонски јазик, рече претседателот Иванов.

Додаде дека во својство на професор, понекогаш предавањата ги држи на англиски јазик. – На некои патувања кога имам предавања, се обраќам на англиски јазик, додека во политичка институција, во Европската унија, во Обединетите нации секогаш ќе го говорам македонскиот јазик, како што Путин го говори рускиот, Меркел германскиот, како Обама англискиот, рече претседателот Иванов.

Јас како претседател, рече Иванов, го чувам македонскиот јазик. – Тоа е и начинот да си го чуваме и докажуваме нашиот индентитет, кога другите ни го оспоруваат, објасни претседателот Иванов на денешниот брифинг со новинарите, свикан по повод учеството на македонскиот претседател на Лидерскиот самит посветен на мигрантската криза, одржан во неделата во Европската комисија во Брисел.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1