Светската банка ја прогласи Македонија за 12-та најдобра бизнис дестинација во светот и 6-та во Европа


Македонија рангирана на највисокото досега 12-то место, од 189 економии во светот според добрата бизнис клима во штотуку објавениот извештај на Светската банка Doing Business 2016-та, пренесува Курир.

Македонија е на 6-то место во Европа, пред 24 земји членки на ЕУ, и убедливо најдобро рангирана во регионот, каде после Македонија е Словенија на 29-то место.denari

Ова е врвен резултат и големо признание на политиките за правење на бизнис клима, особено што доаѓа од најреномираната економска институција во Светот Светската банка.

Македонија пред 9 години според истиот овој извештај беше рангирана на 94 место, што досега е раст за неверојатни 82 места.

Огромниот успех е постигнат низ континуирани реформи, Македонија е највисоко оценета за унапредување на бизнис климата, креирање на нови работни места, поедноставување на административните процедури, современи  технологии за обезбедување на квалитетни јавни услуги.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1