Изгоре куќата на Дино Мерлин (ФOTO)


Во големите пожари кои ја зафатија Хрватска, настрада и местото Трстеник, каде што се наоѓа и куќата на босанскиот пејач Дино Мерлин.dino-test-2

Огнената стихија во еден момент ја зафатила и куќата на познатиот музичар, но пожарот брзо бил локализиран од страна на 90 пожарникари.pozar_merlin3-210715-520x293

Иако пламените јазици допреа делови од објектот и направија материјална штета, куќата во поголемиот дел е одбранета.

Инаку, според досега расположливите податоци, само на полуостровот огнот до сега проголта 400 хектари земјена површина, додека на Корчила изгореа 500 хектари.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1