Во Србија измерени 50 степени!


Во еден град во Србија се измерени неверојатни 50 степени, а метеоролозите велат дека жешкото време ќе се задржи и во следните седум дена.

Дури од четврток се очекуваат локални и краткотрајни врнежи проследени со грмотевици.toploten bran

Инаку, најтоплиот град во Србија каде што се измерени 50 степени Целзиусови е Суботица.

Лекарите советуваат граѓаните да бидат внимателни и да одбегнуваат да излегуваат од затворени и климатизирани простории затоа што на толку високи температури е зголемен ризикот од топлотен удар и сончаница.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1