Изгоре православната црква во Богданци, иконите спасени


Денеска претпладне избувна пожар во православната црква Св. Атанасиј Велики во Богданци.

Пожарот избувнал во внатрешноста од црквата и набрзина се проширил на кровната конструкција.

Foto- Kanal5

Foto- Kanal5

Foto- Kanal5

Foto- Kanal5

Благодарение на свештениците, но и месното население сите икони од црквата се спасени, но не и поголемиот дел од инвентарот.

Во гасењето на пожарот учествувале противпожарни возила од Гевгелија, месното население, но и учениците од гимназијата која се наоѓа во непосредна близина.

Засега не се знаат причините за избувнувањето на огнот во православниот храм. Надлежните кои излегоа на терен треба да утврдат дали пожарот избувнал од запалени свеќи, неисправна инсталација или човечки фактор.

Според свештеникот Димче Ставрески старешина на црквата предизвикана е огромна материјална штета.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1