Јадете од пластични чинии? Си ги разболувате бубрезите


plasticni kutii

Резултатите од истражувањата на тим тајвански научници покажале дека луѓето кои јадат топла храна од пластични чинии влијаат директно врз здравјето на бубрезите.

Во истражувањата учествувале две групи – едната јадела супа од керамички садови, а другата од пластични.

Пред јадење и два часа по јадење на учесниците во истражувањето им бил земан примерок од урина, а три недели подоцна процедурата била повторена.

Оние кои јаделе од пластични садови имале двојно поголемо ниво на меламин, супстанца која се користи во производството на пластични маси и го зголемува ризикот од формирање камен во бубрезите, од оние кои јаделе од керамички садови

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1