Јанакиески – Куќата ја издадов преку оглас закачен на влезната порта


Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска објави дека го раскинува договорот за закуп со фирмата „Лудвиг Фајфер“, а најави и тужба за портпаролот на СДСМ Петре Шилегов.

Janakieski-240

Реакциите на министерот доаѓаат по објавените информации дека компанијата која го добила тендерот за проектот „Реконструкција и продолжување на канализациона мрежа во Прилеп“ раководен од Министерството за финансии закупила деловен простор за потребите на проектот во неговата куќа во Прилеп.

Тој ги повика Јавното обвинителство, Антикорупциската комисија и сите надлежни органи да проверат дали има „макар и најмал сомнеж“ за корупција и конфликт на интереси. Тој рече дека ја издал куќата откако на влезната порта објавил оглас на лист хартија дека се издава.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1