,, Још само пар година за нас,, 18 години од смртта на легендата на ЕКВ


 

,, Још само пар година за нас,, – ,, круг,, песни кои и ден денес се слушаат. Денес се навршуваат 18 години од смртта на Милана Младеновиќ, култниот белградски музичар чија музика комплетно ја измени рок сцената во Југославија. Остави белег на цела една генерација, а неговите песни се слушаат и ден денеска.

Милан беше фронтмен на групата и гитарист роден 21. септември 1958. година во Загребу. 1970. године се сели во Белград каде заедно со школскиот другар Драгомир Михаиловиќ Гаги, го основа својот прв бенд „Лимуново дрво”. Година подоцна, го формира „Шарло aкробата”. Од каде излегоа култините Нико као ја, Она се буди и Мали човек

Од овој бенд се создаваат два – „Катарина II” и „Дисциплина кичме”.

Подоцна името на „Катарина II” се менува во „Екатарина Велика” и 1985. излегува истоимениот албум, со хитовите Очи боје меда и Модро зелено.

1992. године со членовите на групата „Партибрејкерс” и „Електрични оргазам” го формира  „Римтутитуки”, со музика како антивоена пропаганда. синглот Слушај ‘вамо!. издаден од Радио Б92, се промовираше со камиону кој  кружел низ улиците на Белград.

Во август 1994. године, после настапот на „Екатарине Велике” на Фестивал во Будва, Младеновиќ е префрлен во болница каде е констатирано дека има рак на панкреасот.

Милан Младеновиќ почина на 5. ноември 1994. на 36. години. – „Екатарина Велика” престана да постои.

Бендот издаде седум албуми: Катарина II (1984), Екатарина Велика (1985), С ветром уз лице (1986), Љубав (1987), Само пар година за нас (1989), Дум дум (1991), Неко нас посматра (1993), како и три живи албуми.

Најпознати хитови: Очи боје меда, Tattоо, Модро и зелено, Буди сам на улици, Као да је било некад, Ти си сав мој бол, Новац у рукама, Земља, Поред мене, Љубав, 7 дана, Људи из градова, Круг и Пар година за нас.

Во ноември 2006. године, Пар година за нас е изгласана за најдобра југословенска песна на сите времиња во анкета на Радио Б92.

Сите членови на бендот се починати. Бојан Печар во Лондону од срцев удар 1998. на 37. години, а Маргита Стефановиќ 2002. године на 43. години.

Share Button

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1