Кафулињата во Скопје ќе работат до 23 часот а на викенд до полноќ


Работното време на угостителските објекти да се намали за еден час и тие да работат до 23 часот а за време на неработните денови ќе можат да работа до полноќ. Ова е предлогот за измена на Законот за угостителска дејност кој беше дебатиран денес на тематската работилница, на која присуствуваа и министрите за внатрешни работи и за економија, како и скопски угостители и претставници на куќни совети.

kelner konobar kafic

Темата беше како да се решат проблемите на граѓаните кои се жалат на бучавата од околните кафулиња. Според она што беше речено, има зголемен број на пријави од граѓани кои се жалат на гласната музика и велат дека работното време не се почитува.

Според Гордана Јанкуловска МВР од почетокот на годината поднел 714 барања за поведување прекршочна постапка за нарушување на јавниот ред и мир, за учество, предизвикување или поттикнување тепачка, вознемирување со гласна музика, фрлање, кршење разни предмети, карање, викање и непристојно однесување. “За да се надмине ваквата состојба, потребно е да се пристапи кон измена и дополнување на Законот“, рече Јанкулоска.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1