Како да најдете евтина авионска карта


Воздушниот транспорт продолжува да е најсигурниот, а често и единствена алтернатива за далечни патувања. Ако се земе во предвид зголемувањето на цената на авионското гориво и обидите на компаниите да воведуваат нови такси на патниците, еве што да правите, за да добиете поевтини авионски билети за долгоочекуваниот одмор.

Најдобар ден за резервации, кога авиокомпаниите обично ги презентираат своите најдобри предлози и намалувања е вторник.avio-bilet

Летајте во послабите денови и часови
Вторник, среда и сабота се денови кои се избегнуваат за летање што често ги прави овие денови со поевтини билети во текот на неделата. Можете да најдете и пониски цени на билети, кои пристигнуваат во раните утрински часови, кога и на аеродромите има помалку промет.

Избирајте ги места подоцна
Некои авиопревозници наплаќаат дополнително за оние кои сакаат да ги изберат своите места на интернет. Ако се појавите порано на аеродромот, се уште ќе имате можност да одберете добри локации и тоа без дополнителни трошоци.

Летајте за време на празници
Сите знаат дека цените на авионските билети скокаат значително во текот на летото и непосредно пред и по големи празници. Ако сте склони да летате во денот на клучни празници, тогаш можете да заштедите значително.

Не чекајте последен момент за резервација на билет
Да резервирате премногу рано или доцна може да е прилично скапо. Од статистичка гледна точка, цените на билетите се најевтини меѓу три месеци и месец и половина пред летот. Избегнувајте дополнителните трошоци и услуги. Авионските компании ќе се обидат да ви продадат секаков вид услуги, избегнувајте ги. Речиси сигурно ќе успеете да најдете подобра цена за она што ви се нуди надвор од рамките на патувањето.

Внимавајте со багажот
Речиси сите авиокомпании имаат политика за полнење на багажот. По можност патувајте само со рачен багаж.

emagazin.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1