Како да откриете дали рерната рамномерно ви пече – едноставен трик


Сајтот ТheKitchn.com со совет за како да тестирате дали рерната рамномерно ви пече и како да откриете каде пече повеќе каде помалку.  Се што ви треба е – рендан кокос!

Додека печела тепсија со рендан кокос, сфатила дека набљудувајќи ја неговата боја, можете лесно да ги одредите студените и прежешките точки во рерната. Кокосот потемнува за многу кратко време (добива кафена боја), па разликите во температурата се брзо и лесно воочливи. Се разбира, најтемната област ја претставува најжешката точка во рерната.

KOKOS-600x450

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1