Како изгледаат новите банкноти од 100 и 200 евра?


Европската централна банка вчера ги претстави новите банкноти од 100 и од 200 евра. Банкнотите, како што најави Банката се до подобри безбедносни карактеристики што ќе го намали фалсификувањето.

Банкнтите имаат различни холограми на сребрената лента и „смарагден број“ што ја прикажува деноминацијата со мали симболи „евро“ во внатрешноста на броевите.

Големината на банкнотите е еднаква со онаа од 50 евра.

Банконотите ќе бидат пуштени во оптек на 28 мај следната година.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1