Како Новите IPad-И Се Продаваат За Помалку Од 40 Долари


Возбудата од купување на нешто за помала цена отколку што вреди, е навистина заедничко нешто  за сите луѓе. На интернетов како и да е, постои едно место од каде може да го купиме иновиот iPad за помалку од 40 долари!

Затоа аукциите ни се толку многу забавни, тие даваат шанса да се купи нешто за многу помалку пари отколку што ние би очекувале. А тоа ни дава преубаво чувство затоа што сега го имаме продуктот кој го посакуваме, но имаме и заштедено пари во нашиот џеб.


Маркетите го знаат ова, па цело време пробуваат да го изнудат тоа чувство кај муштериите, преку попусти, распродажба, купони и слично. Поради честите вакви трикови ние отапуваме на нив. Луѓето едноставно не веруваат дека навистина добиваат добри зделки.

Но сега има нова интернет компанија која има откриено начин како да ги проадава најпосакуваните продукти за неверојатно ниски цени.

Се вика Кјубидс (Quibids) и тие навистина продават сè, од најновите iPad-и iPod-и, до MAC и PC нетбук; HDTV-а, па дури даваат и купони од најглемите продавници со кои продуктите можат да се купат за 5% пониски цени од вообичаените.

Е сега, нормално секој што има малку памет, ќе биде скептичен на ова тврдење. Затоа сега ќе погледнеме малку подлабоко за да дознаеме на кој начин работи овој систем и како им се исплати на Кјубитс да продаваат продукти за толку ниски цени.

Всушност цените како и продуктите се вистински, значи купувачот навистина ги добива продуктите за неверојатно ниски цени. Е сега како им се исплати ова на Кјубитс? Тие во суштина практикуваат една единствена верзија на традиционалната аукција – кога избираш еден производ, тие ти наплаќаат некои смешни 60 центи, а дали ќе го купиш зависи од тоа дали ќе те изберат тебе меѓу сите оние кои вложиле 60 центи за да го добијат истиот производ. На тој начин компанијата може да си дозволи да ги продава продуктите за неверојатно ниски цени, затоа што таа веќе ги извадиле парите од влогот на сите оние кои не биле избрани да го добијат производот за кој вложиле 60 центи. Сите производи имаат одередено време за кое треба да се продадат, така да оној кој вложил пари за тој произво, ќе треба да почека да му истече времето и да дознае дали ќе му припадне нему.

Ова е всушност навистина забавно, „илјадници луѓе пробуваат да купат производи од Кјубитс секој ден и, се враќаат повторно и повторно, што значи ние изгледа навистина ги правиме нештата на вистинскиот начин,“ – вели извршниот директор на Кјубитс, Мат Бекам.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=_WpUxS41e00&w=320&h=270]

Извор: http://think.mk/

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1