Како работат белите дробови кои чекаат на пресадување во пациент (Видео)


lung12n-gifПресадувањето на бели дробови е една од најсложените операции бидејќи за разлика од на пример срцето – кое може да се чува и на мраз додека да се пресади во пациентот, белите дробови мораат да функционираат и да се на собна температура пред операцијата. 

Оваа машина овозможува белите дробови да се сочуваат совршено здрави пред пресадувањето.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1