Како сами да си го направите познатиот десерт Шекер паре


 

Потребно

sekjer pare1 маргарин
1 чаша(за вода)шекер во прав
4 лажици гриз
2 лажици мелени ореви
2 јајца
4 чаши(за вода) брашно
1 ванила
1 пециво
малку сол

Шербет:

3 чаши шекер
4 чаши вода
1 лимон

Се зема од тестото и се прават топчиња колку голем орев и се редат во обложена со хартија тепсија.Се притискаат со вилушка за да се сплескаат малку .Се печати кога ќе се оладат се преливаат со топол шербет.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1