Муфтијата од Санџак во Нови Пазар има своја „ војска“


Муфтијата од Санџак, Муамер Зукорлиќ, кој е познат по своите цврсти ставови против Србија и контраверзните изјави кога станува збор за војната на џихадистите во Сирија и Ирак, ја нарече Србија „тежина и вчера и денес“, пренеусва порталот Индексонлајн.

muamer-zukorlic-vela„ Тој во местото наречено „Хаџет“( аџилак) во Нови Пазар, каде што пред 70 години биле убиени многу Бошњаци, деновиве донесе околу 100 негови приврзаници со униформи и амблемот на Санџак (сличен на оној на Бошњаците за време на војната против Србите и Хрватите)“, стои во написот.

Тие на главата носат црвен фес, а станува збор за млади лица, главно средношколци како и ученици од училиштата кои се под контрола на Зукорлиќ. Четириесет и четиригодишниот контроверзен муфтија Зукорлиќ, беше кандидат за претседател на Србија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1