Канада: Евакуација на населението поради големи шумски пожари


Околу 40.000 луѓе се евакуирани од канадската провинција Британска Колумбија поради големите шумски пожари.

За гаснење на огнот од Отава се испратени 200 авиони и хеликоптери, меѓу кои и воени. Австралија испрати 50 пожарникари во Канада кои заедно со 3.000 канадски колеги се обидуваат да ги изгаснат шумските пожари.

Во Британска Колумбија регистрирани се 159 пожари од кои 27 големи. Сите 10.000 жителиу на градот Вилијам Лејк, североисточно од Ванкувер, се евакуиирани за време на викендот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1