Кандидатот за претседател кој беше избоден со нож води на избори


Ултрадесничарскиот кандидат за претседателските избори во Бразил Жаир Болсонаро, кој минатата недела беше избоден со нож, води во однос на противкандидатите.

Болсонаро е избоден до нож во стомак во текот на еден предизборен митинг и од тогаш се наоѓа на интензивна нега во болница.

Иако ранет, тој убедливо води во однос на противкандидатите на претстојните претседателски избори во октомври, наведува Ројтерс и истакнува дека тоа го покажува вчера објавената анкета на бразилскиот институт за истражување на јавното мислење „Датафоља“.

Се наведува дека во првата анкета спроведена по речиси фаталниот напад на Болсонато тој имал поддршка од 24 отсто на испитаниците, додека минатомесечната анкета покажуваше 22 отсто подрршка за него.

На второ место зад него е левичарскиот кандидат Сиро Гомеп со 13 отсто поддршка на учесниците во анкетата, наведуваат агенциите.

Болсонаро, поранешен војник и контроверзен бизнисмен, често го нарекуваат „бразилски Доналд Трамп“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1