Каракамишева-Јовановска: СЈО одработува политичка агенда на СДСМ


Специјалното јавно обвинителство одработува политичка агенда на СДСМ, вели универзитетската професорка Тања Каракамишева-Јовановска во дебатата на ТВ НОВА.tvnova-karakamiseva-640x366

Според неа станува збор за организирана хајка и дека се прекршени законите, уставот и пресумпцијата на невиност.

-Уставот е повреден, начелото на законитост е повредено. Не може во истражна постапка да се жигосуваат луѓе. Тоа е дел од сценарио. СЈО е ставено како спрега на СДСМ, а Јанева одработува политичка агенда. Таа немаше законски основи така да ги постави работите, рече професорката.

Каракамишева-Јовановска вели дека денешната прес-конференција на СЈО е надвор од правна логика и правна издржаност.

-Државни органи и медиумите се должни да се придржуваат до пресумпција на невиност, рече таа во ТВ НОВА.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1