Катаклизмите се нижат во Италија: По земјотресите ја погоди торнадо


Голем воден млаз (торнадо на отворено море) го погоди градот Поситано, кој се наоѓа на италијанскиот брег Амалфи. Засега медиумите во Италија не соопштуваат дека има птети и повредени.italija-44

Земјотресот со магнитуда од 6,5 степени, кој во неделата ја погоди Италија, го помести тлото во некои подрачја до 70 сантиметри. Сателитските снимки покажуваат дека потресот го изменил релјефот на површина од 130 квадратни километри.

Земјотресите кои ја погодија централна Италија во последните два месеци би можело да продолжат како домино ефект, така што покрај по должината на системот на раседот во централните Апенини еден голем потрес води кон друг, предупреди италијански сеизмолог.

Земјотресот во неделата е најсилен кој ја погодил Италија од 1980 година , а Италија е една од сеизмолошки најактивните земји во светот.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1