Катастрофа и се заканува на Индија – секнуваат монсуните


Научниците предвидуваат дека во азија се помалку ги има монсунските дождови и постои ризик целата област да стане пустина.

Во статијата објавена во Environmental Research Letters научниците алармираат дека менувањето на климата предизвикано од човекот ќе им последици за целата земјина топка.

Тие предвидуваат дека во период од 200 години монсунските дождови ќе се намалат и до 70 проценти.

Ако Индија остане пуста ќе дојде до намалување на земјоделиските производи во овој регион од кои зависи голем дел од популацијата на земјината топка.

Индија еднаш ја доживеала оваа судбина. Пред околу 3000 години, цела една моќна цивилизација – Харапан  била избришана поради секнувањето на дождовите. Индија се претворила во пустина.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1