Казна затвор за пушење воведена во Суринам


pusenje cigari

Парламентот на јужно американската држава Суринам изгласа закон со кој секој кој ќе запали цигра на јавно место ќе оди во затвор.

Сите кои ќе се фатат со цигара надвор од нивните домови или автомобили за тоа ќе добијат затворска казна , предвидува законот.

Со истиот закон се забранува и рекламирање на цигари, а на сите кутии мора да има и слика која ќе говори за штетноста на пушењето.

Според последните статистички податоци на светската здраствена организација во Суринам пушачи се околу 40 насто од граѓаните.

Се чека законот да го потпише претседателот Деси Бутерсе за да стапи на сила – претседателот инаку е познат како страствен пушач.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1