Како да исчистите дамка од вино


Дамката треба да ја исчистите веднаш и тоа со помош на чиста крпа. Заборавите на трљањето на флеките затоа што тоа само ќе влијае да истата се прошири. 

Fleka-od-vina003– Облеката треба да ја потопите во сапуница едно 15 до 20 минути, а потоа преку флеката да се стави течен сапун. По нежно трлање флеката треба да се испере.

– Многу ефикасна работа кај отстранувањето на флеки од црно вино е белото вино. Истурете малку на дамката и ќе забележите дека таа ќе исчезне целосно.

– Во малку вода истурете оцет и трлајте го местото кај што е дамката. Доколку дамката не испадне, ставете оцет директно на облеката.

– Сода бикарбона, исто така може да биде ефикасен начин за отстранување на дамките. Само треба да ја помешата со вода и да ја потопите облеката.

– Најновите совети се поврзани со киселата вода и нејзиниот ефект врз флеката која по перењето целосно исчезнува

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1