Напишал на фејс дека ќе убие 200 луѓе – поради него се затвориле училиштата


Британецот Рис Елиот (24) бил уапсен откако на Фејсбук напишал дека ќе убие 200 луѓе во Тенеси.Поради неговиот заканувачки коментари околу 2.900 деца во Тенеси не отише на училиште.

Facebook's Influence In Consumer Consumption Of News GrowingЗаканата дека ќе нападне со огнено оружје, била оставена анонимно и тоа на страница отворена во чест на студент од Тенеси, кој починал во октомври. Таму анонимното лице за кое подоцна се утврдило дека е Рис, напишал дека ќе убие 200 лица.

Поради заканувачката порака испратена на „Фејсбук“, полицајците биле распоредени во училиштата во Тенеси, но повеќето ученици за секој случај и безбедност отсуствуваа од наставата. Полицијата и професорите ги проверуваа зградите во местото МекМинвил.

Елиот не вложил жалба за време на 30-минутното сослушување и одреден му е притвор.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1