ЌЕ ДЕЛУВА ЛИ НА ЛУЃЕТО: Лекот за ебола ги излечи мајмуните


Експерименталниот лек за ебола излечил 18 мајмуни заразени со смртоносниот вирус во текот на испитувањето на новиот лек, што ја зголемува надежта дека „ZMapp“ би можел да помогне во борбата против епидемијата која беснее во земјите на Западна Африка, објави магазинот „Nature“.

ebola345Мајмуните го добиле лекот „ZMapp“ три до пет дена бидејќи се заразени со вирус и кога повеќето од нив покажале сиптоми на болеста, а лекот, исто така, целосно ги заштитил од болеста шест други мајмуни на кои им е даден во нешто подруга верзија три дена после инфекцијата.

„Нивото на подобрување беше надвор од моите очекувања“, рекол еден од водичите на проектот Гери Кобингер од Канадската агенција за јавно здравје во Винипег, додека доктор Ентони Фаучи директорот на Националниот институт за алергија и инфективни болести наведува дека за животните резултатот е навистина импресивен.

Неколку експерти навеле дека не е можно да се процени опсегот на можноста за лечење на луѓето, но охрабрувачки е тоа што животните се оправиле бидејќи се лечени со „ZMapp“  и тоа поради болеста напредувала доста.

Лекот  „ZMapp“  никогаш не бил тестиран на луѓе пред тоа откако два американски хуманитарци се заразиле со ебола додека работеле во Африка и им било дозволено да го користат лекот иако бил во фаза на експеримент, а ограничената количина на истиот лек е дадена и на уште пет други пациенти.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1