Ќе му го даде Крим на Путин, ако го признае Косово – понуда од западот до Русија?


Наместо голема бучава и инсистирање на „принципи“, САД и ЕУ според српскиот весник „Курир“, кој се повикува на австрискиот„Дер Стандард“, би можеле да му понудат на првиот човек на Русија „срамна трговија“. Ќе ги прифатат резултатите од претстојниот референдум за спојувањето на Крим кон Русија, а за возврат ќе бараат Путин јавно да ја признае независноста на Косово, пишува српски „Курир“.

obama putin„Поаѓајќи од фактот дека САД, ЕУ па дури и НАТО не можат многу да направат против руската намера да го врати Крим „дома“, односно дека полуостровот настанал со мнозински руски народ, со волја на челници на СССР, е откинат од Русија и даден на „братската“ Украина, највисоките функционери на западните земји, би можеле да направат отстапка за Путин, но за возврат Русија да го признае Косово како држава, односно да ја прифати волјата на неговите жители.

„Дер Стандард“ исто така истакнува дека целта на Западот е да воспостави стабилност во Украина, која би требало да стане прозападно ориентирана земја, додека од друга страна, Киев ќе им гарантира права на граѓаните од руското говорно подрачје и бар на кратко време ќе се одрече од влезот во НАТО.“

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1