Ќе се зачудите за што се можете да го употребите путерот од кикирики


1 Отстранување налепници
Етикетата од тегла или шише едноставно ќе се реши со  путер од кикирики – намачкајте над нив и оставете околу 10 до 15 минути за да се впие, а потоа со крпа навлажнета со топла вода лесно ќе се отстрани.

2 Чистење на кожата
Путер од кикирики прави чуда во смисла на освежување на изгледот на вашата кожна облека или мебел. Едноставно тријте, а потоа  избришете со влажна крпа, а потоа повторно со крпа натопена во благ детергент. Не прескокнувајте го овој последен чекор!

puter kikiriki3 Ја регенерира косата
Земете путер од кикирики и направете си маска за сува безживотно коса. Задржете ја маската на вашата коса за околу 15 минути, а потоа исплакнете па употребете шампон и вашата коса ќе биде сјајна и убава!

4 Гуми за џвакање во коса – отстранете ги со путер од кикирики
Путер од кикирики е спас за оние кои случајно или намерно си залепиле мастика за џвакање во коса. намачкајте на мастиката и на косата околу и оставете дваесет минути. Слично како и за отстранување на етикети, дебел слој од путер од кикирики ќе ја омекне гумата за џвакање и полека ќе бидете во можност да ја ослободите косата.

5 Бркање на мравки
Комбинирајте две лажици путер од кикиритки со половина лажичка сода бикарбона и додадете малку боракс. Бидете сигурни дека мамка нема да биде забележана од вашите миленици!

6 Бричење (во краен случај!)
Сте снемале пена за бричење? ставете  путер од кикирики на лицето или нозете. Путерот не само што ќе ја штити вашата кожа од жилетот, но ќе ја направи  масна мека и мазна. добро измијте со сапун и вода потоа, особено ако се користи на твоето лице.

7 Подмачкување
Не се препорачува да подмачкувате работи во домот, бидејќи мирисот на путер од кикирики може да привлече мравки, но за надворешна употреба е совршен. Само да го протриеш на било кои рѓосани површини веднаш ќе работат беспрекорно

8 Отстранете остатоци од ЛЕПАК
Едноставно за да се ослободите од лепливиот хаос тријте путер од кикирики, и измијте си ги рацете со сапун и вода.

10-ти  изгребани CD или DVD
Ако вашите омилени CD или ДВД има гребаници кои сакате да ги решите, нежно тријте ги путерот  на изгребани површина, а потоа избришете ги со мека крпа.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1