Кежаровски го дочека роденденот во притвор


Новинарот Томислав Кежаровски својот роденден денеска го дочека во притвор. Неговата сопруга преку „Фејсбук“ побара Кежаровски да се брани од слобода и овој ден да го помине со семејството.

marina-

apsenje kezarovskiЕУ не може да се меша во судството, но со загриженост го следи случајот со притворениот новинар Томислав Кежаровски, соопшти Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Кежаровски по средбата со евроамбасадорот Орав, пренесува Новатв.

Кежаровски е во притвор повеќе од еден месец откако кривичниот совет при Основниот суд во Скопје му ја продолжи мерката.

Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски ги извести и доби поддршка од сите меѓународни организации што работат на промоција и заштита на слободата на говорот и човековите права.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1